Znamiona i pieprzyki

5 października 2020

Znamiona i pieprzyki to zmiany na skórze spowodowane nagromadzeniem się w danych miejscach komórek barwnikowych, czyli tzw. melanocytów. Zmiany na skórze dzielimy na wrodzone – te które mamy od urodzenia oraz znamiona nabyte, te które pojawiają się z biegiem lat. Większość z nich nie stwarza zagrożenia dla zdrowia, ale warto regularnie kontrolować ich stan i wykonywać badanie dermatoskopowe u lekarza dermatologa.

Badanie dermatoskopowe (dermatoskopia) – jest to nieinwazyjne badanie diagnostyczne, polegające na oglądaniu skóry przez specjalny sprzęt określany mianem dermatoskopu. Dermatoskopia pozwala na rozróżnienie zmian łagodnych od zmian niebezpiecznych, badanie to może być wykorzystywane w diagnostyce różnicującej zmiany naczyniowe, ziarniniakowe czy inne mogące wstępnie nasuwać podejrzenie czerniaka.

? W Medica Centrum jest możliwość skorzystania z wizyty u dermatologa oraz przeprowadzenia badania dermatoskopowego.

Obserwacja znamion

Zmiany występujące na skórze są różnej wielkości, kształtu i koloru, mogą to być m.in. czerwone plamy, czyli naczyniaki, cieliste miękkie włókniaki, płaskie bądź wypukłe brodawki łojotokowe mylone często z pieprzykami, znamiona barwnikowe, czyli właśnie pieprzyki.

Bardzo ważna jest samokontrola znamion i pieprzyków – należy dokładnie obejrzeć swoje całe ciało, również miejsca słabo widoczne, czyli: kark, skórę głowy, plecy, ramiona, nogi, pośladki, pachwiny, podeszwy stóp, miejsca płciowe itd. Oględziny własnego ciała np. po powrocie z wakacji letnich, gdy korzystamy ze słońca są podstawą. Należy sprawdzić, czy znamiona się nie zmieniły, nie przekształciły, nie powiększyły się, nie stały się wypukłe, czy nie pojawił się nowe itd. Jeśli cokolwiek nas zaniepokoi, warto udać się na konsultację do dermatologa. Można także np. co jakiś czas wykonać zdjęcia znamion budzących niepokój, aby łatwiej było zaobserwować, czy coś nie uległo zmianie.

Usuwanie znamion i pieprzyków

W zależności od rodzaju zmiany na skórze, lekarz dermatolog może wybrać metodę jej usunięcia. Usuwanie znamion wypukłych najczęściej wykonuje się za pomocą lasera – jest to szybka oraz bezbolesna metoda (stosuje się znieczulenie miejscowe). Płaskie znamiona – o cechach nowotworowych usuwa się chirurgicznie, pobierając tkankę do badań laboratoryjnych w celu wykluczenia nowotworu. Po usunięciu zmiany skórnej powstaje niewielka rana, a później blizna, której odpowiednia pielęgnacja pozwala na zminimalizowanie śladu po wykonanym zabiegu.

Profilaktyka czerniaka

Na zmiany nowotworowe skóry narażeni są wszyscy – jednak niektóre osoby są w tzw. grupie ryzyka. Do tej grupy należą osoby o bardzo jasnej karnacji, dużej ilości znamion oraz wrodzonych zmianach dysplastycznych, czyli zaburzeniach w budowie tkanki.

Pacjenci z grupy ryzyka powinny szczególnie chronić się przed słońcem: unikać opalania i ekspozycji na promienie słoneczne, stosowanie wysokie filtrów UV, blokery, kremy z SPF 50 i wyższe.

* Photo: Designed by wavebreakmedia_micro (www.freepik.com)

Zapraszamy do kontaktu z nami:

MEDICA CENTRUM PIŁA
ul. Ogińskiego 11, 64-920 Piła
Rejestracja czynna:
Poniedziałek – Piątek 10:00 – 18:00
Kontakt:
tel. 572 942 000
e-mail: pila@medicacentrum.pl

MEDICA CENTRUM CHODZIEŻ
ul. Wojska Polskiego 13, 64-800 Chodzież
Rejestracja czynna:
Poniedziałek – Piątek 10:00 – 18:00
Kontakt:
tel. 511 447 993
e-mail: chodziez@medicacentrum.pl

Jesteśmy również aktywni na Facebooku, można się z nami kontaktować także przez messengera.
Link do strony Medica Centrum Facebook:
https://www.facebook.com/MedicaCentrumPrzychodnia
Polub nas na Facebooku i zaproś znajomych do polubienia naszej strony.