Strefa pacjenta

Jak się przygotować do badania USG?

Badanie USG tarczycy i ortopedyczne nie wymaga żadnego wcześniejszego przygotowania.

Badanie USG wykonuje lekarz, który wskazuje pozycję, w jakiej Pacjent powinien się ułożyć. Pozycja zależy od rodzaju badania.

Pacjent odsłania diagnozowaną część ciała np. szyję, kolano. Lekarz pokrywa skórę (okolicę badania) specjalnym żelem w celu uzyskania pełnego kontaktu głowicy aparatu ze skórą i wyeliminowania pęcherzyków powietrza. Następnie Pacjent wykonuje polecenia lekarza, oddycha zgodnie z zaleceniami. Przesuwając głowicę aparatu, uzyskuje się obrazy całego badanego obszaru, który widoczny jest na ekranie monitora.

Wskazania do badania USG tarczycy

USG tarczycy jest podstawową metodą obrazowania tego narządu. Wykonywane jest przy stwierdzonym laboratoryjnie zaburzeniu funkcji tarczycy (niedoczynność, nadczynność), ocenie wola, podejrzeniu guzków tarczycy, przy pojawieniu się wytrzeszczu oczu, zaburzeniach rytmu serca, chudnięciu, otyłości, zaburzonym poziomie cholesterolu. Badanie USG tarczycy należy optymalnie wykonać przed konsultacją endokrynologiczną, łącznie z badaniami z krwi oceniającymi funkcję narządu (np. TSH, fT4, fT3), a w przypadku podejrzenia procesu autoimmunologicznego także z badaniem anty-TPO.

Przygotowanie i przebieg USG tarczycy

Do USG tarczycy nie jest potrzebne żadne specjalne przygotowanie. Prosimy jednakże o nałożenie odzieży nieutrudniającej dostępu do szyi oraz o zabranie ze sobą poprzednich wyników badań w celu możliwie optymalnej interpretacji bieżącego USG tarczycy.

W pracowni USG tarczycę badamy u dzieci i dorosłych aparatem USG wyposażonym w sondę o wysokiej rozdzielczości.

Jak się przygotować do badania echo serca?

Badanie echo serca nie wymaga żadnego wcześniejszego przygotowania. W trakcie badania pacjent rozbiera się od pasa w górę, po czym kładzie się na plecach. Lekarz kardiolog nanosi na skórę specjalny żel ułatwiający przesuwanie się głowicy po skórze. Głowica wysyła fale dźwiękowe, a następnie pochłania echo serca. Obraz przedstawiony na ekranie ultrasonografu umożliwia zlokalizowanie ewentualnych nieprawidłowości oraz zmian w budowie i pracy serca.

Jak się przygotować do badania EKG?

EKG nie wymaga szczególnego przygotowania ze strony pacjenta. Badanie przeprowadzane jest w pozycji leżącej. Przygotowując się do jego wykonania, można wziąć pod uwagę konieczność odsłonięcia klatki piersiowej oraz kostek, dlatego warto wybrać rozpinaną bluzkę/koszulę oraz spodnie o łatwych do podwinięcia nogawkach. Bezpośrednio przed badaniem, jeśli zachodzi ono po intensywnym marszu lub wchodzeniu po schodach, należy odpocząć chwilę i uregulować oddech.

Holter rytmu serca (EKG)

Holter rytmu serca (EKG) polega na 24- godzinnym ciągłym monitorowaniu pracy serca w trakcie wykonywania przez Pacjenta jego codziennych aktywności.

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO BADANIA?
Badanie Holter EKG nie wymaga szczególnych przygotowań. Warto ubrać luźniejsze ubranie aby ukryć aparaturę pod ubraniem.

Przed badaniem nie należy natłuszczać skóry i nie należy stosować balsamów do ciała, ponieważ do natłuszczonej skóry trudno jest przykleić elektrody.

U mężczyzn z owłosieniem klatki piersiowej wskazane jest zgolenie owłosienia w miejscu przyklejenia elektrod w celu uzyskania najlepszej jakości zapisu EKG.

Jeżeli pacjent ma wszczepiony stymulator (rozrusznik serca), powinien dostarczyć informację o aktualnych parametrach stymulatora (np. paszport rozrusznika lub wydruk z ostatniej kontroli), które posłużą do weryfikacji pracy stymulatora.

Do klatki piersiowej Pacjenta zostają przymocowane elektrody, a zapis z elektrod będzie zapisywany w małym urządzeniu wielkości telefonu komórkowego.

INSTRUKCJE DLA PACJENTA W TRAKCIE BADANIA:

  • Nie kąp się i nie bierz prysznica, nie wchodź do wanny, nie idź na basen itd.. z założonym rejestratorem (aparat nie jest wodoszczelny).
  • Nie otwieraj rejestratora.
  • Nie ciągnij przewodów elektrod.
  • Nie dotykaj elektrod i ich bezpośredniej okolicy.
  • Zachowaj codzienną aktywność.
  • Unikaj przebywania w bezpośrednim otoczeniu koców elektrycznych, kuchenek mikrofalowych i elektrycznych urządzeń przemysłowych.
  • Prowadź dzienniczek pacjenta.
  • Używaj przycisku pacjenta jeżeli odczuwasz niepokojące objawy i zapisuj odpowiednie komentarze w dzienniczku pacjenta.

Uwaga: u niektórych pacjentów w miejscu przyklejenia elektrod może pojawić się zaczerwienienie, które po kilku dniach znika.

Przygotowanie do badania: USG ginekologiczne – transwaginalne

Badanie nie wymaga żadnego przygotowania. Nie należy przed badaniem mieć wypełnionego pęcherza, nie ma to wpływu na jakość uzyskiwanych obrazów, ale może być przyczyną dyskomfortu w czasie badania.

Na badanie należy (w miarę możliwości) przynieść wyniki poprzednich badań USG narządu rodnego (w tym również przez powłoki brzuszne).

W olbrzymiej większości przypadków, badanie jest niebolesne i nie ma żadnych przeciwwskazań do jego wykonania, jeżeli tak zdecydował ginekolog.

Przygotowanie do badania USG urologicznego (nerki, pęcherz, prostata)

Badanie obejmuje ocenę pęcherza moczowego, ogólną ocenę prostaty (gruczołu krokowego), oraz ocenę zalegania moczu po opróżnieniu pęcherza. Warunkiem koniecznym do zbadania prostaty przez powłoki brzuszne, jest możliwie maksymalne wypełnienie pęcherza. W przeciwnym wypadku gazy w końcowym odcinku jelit, uniemożliwiają dostęp fali ultradźwiękowej do tego gruczołu.

Aby pęcherz moczowy był prawidłowo wypełniony, należy ponad godzinę przed wyznaczonym terminem badania wypić 1 do 1,5 litra niegazowanych płynów i nie oddawać moczu. Po pierwszej części badania pacjent wychodzi do łazienki i wraca do gabinetu w celu pomiaru ilości moczu pozostałej w pęcherzu.

Na badanie należy (w miarę możliwości) przynieść wyniki poprzednich badań USG danej okolicy, lub wyniki innych badan – dotyczących tego problemu.

Przygotowanie do badania usg narządów moszny

Badanie nie wymaga żadnego szczególnego przygotowania. Na badanie należy (w miarę możliwości) przynieść wyniki poprzednich badań USG danej okolicy. Badanie jest niebolesne i nie ma żadnych przeciwwskazań do jego wykonania.

Badanie KTG w ciąży – monitorowanie pracy serca dziecka i skurczów macicy

Do wykonania badania KTG nie są potrzebne specjalne przygotowania. Kobiecie ciężarnej, leżącej zwykle na lewym boku, zakłada się na brzuch dwa pasy z czujnikami. Jeden z czujników to przetwornik ultradźwiękowy, który rejestruje uderzenia serca dziecka. Drugi czujnik mierzy siłę i czas trwania skurczów macicy. Wynik badania otrzymuje się w formie wykresów kardiograficznego i tokograficznego.
Standardowo badanie trwa 20-30 minut.

Jest to badanie nieinwazyjne, nie wiąże się z żadnym bólem ani ryzykiem.

Jak się przygotować na pierwszą wizytę u dietetyka?

Przed pierwszym spotkaniem należy przygotować dzienniczek dotychczasowej diety, w którym powinny się znaleźć: godzina posiłku, jego wielkość, określenie porcji oraz towarzyszące mu emocję.

Przykład: Śniadanie – 8:00, kanapka z żółtym serem: kromka chleba pszennego cienko posmarowana masłem, plaster sera żółtego, zielona herbata bez cukru, 3 cukierki landrynki przed wyjściem do pracy, (pośpiech, senność, zmęczenie)

Ważne jest aby dzienniczek zawierał wszystkie posiłki oraz przekąski. Bo to on pokazuje aktualną kaloryczność diety i to od niej będzie zależała kaloryczność diety leczniczej bądź odchudzającej.

Facebook Medica Centrum Chodzież YouTube Medica Centrum Chodzież