Pięć faktów na temat masażu …

15 stycznia 2020

Pięć faktów na temat masażu …

1. Osoby uskarżające się na chroniczne dolegliwości bólowe (np. pleców, głowy, nadgarstków), mogą dzięki masażom odjąć sobie cierpień – może boleć mniej. Masaż sam w sobie jest narzędziem, które jako „dobry, leczniczy dotyk”, powoduje wzrost poziomu serotoniny (hormonu szczęścia), a co za tym idzie, naturalnie redukuje odczucie bólu.

2. Masaż, w odczuciu pacjenta redukuje ból, ponieważ ręce terapeuty rozluźniają masowany rejon mechanicznie. Podczas i po zabiegu, spada napięcie mięśni, maleje sztywność i bolesność tkanek, która powstała wskutek różnorakich przeciążeń – zawodowych czy chorobowych.

3. Masaż pleców jest doskonałą „tabletką przeciwbólową” oraz „dużą porcją relaksu” dla zmęczonych pleców. Masaż to nie uzdrowiciel, który wyleczy nas ze wszystkiego, ale na pewno przyniesie ukojenie, odprężenie i relaks dla psychiki i mięśni (np. masaż relaksacyjny grzbietu). Masaż leczniczy, zawierający różne techniki terapeutyczne, może być odczuwany przez pacjenta jako trochę bolesny lub bolesny, o czym pacjent jest poinformowany i taki masaż wykonywany jest nie tylko za zgodą pacjenta, ale także w przypadku braku przeciwwskazań (np. zaburzenia krzepliwości krwi).

4. Badania naukowe ukazują fakty: masaż niweluje zmęczenie fizyczne i psychiczne, obniża poziom stresu, znosi stany depresyjne. To dlatego jest idealny dla osób cierpiących na depresję, dla osób żyjących w stresie, dla osób zmęczonych psychicznie i fizycznie. W dzisiejszych czasach masaż to najprostsza i najszybciej dostępna „pierwsza pomoc” dla ciała i umysłu.

5. Delikatny masaż może wspomóc proces rehabilitacji i przyczynić się do wzrostu zakresu ruchu stawów objętych artretyzmem. Jest to dobry pomysł, ponieważ delikatny masaż nie powoduje bólu, ale za to przynosi lepsze ukrwienie masowanego rejonu, czyli lepsze „dokarmienie” tkanek, stawów, lepszy metabolizm. To dlatego delikatnie wymasowane nadgarstki lub paliczki w odczuciu pacjenta są „bardziej giętkie, rozluźnione i mniej bolą”.

Autor: mgr Ewa Tomaszewska

Artykuł oparty na doświadczeniu własnym ( masażu klasycznym, relaksacyjnym, refleksorycznym i leczniczym, a także na założeniach terapii punktów spustowych).

* Photo: Designed by pressfoto (www.freepik.com)