Nefrolog czy urolog?

17 września 2021

Urolog i nefrolog to jedni z najsilniej współpracujących ze sobą lekarzy. Chociaż każdy z nich zajmuje się nerkami, to w rzeczywistości każdy ocenia i leczy inny ich aspekt, a urolog dodatkowo zajmuje się także pozostałą częścią układu moczowo-płciowego.

Nefrolog ocenia nerkę pod kątem jej funkcji. Poprzez optymalizację leczenia różnych chorób internistycznych tj. nadciśnienie tętnicze, czy cukrzyca może wpłynąć na poprawę niezwykle ważnej funkcji filtrującej nerki. Nefrolog rozpoznaje i leczy ostrą oraz przewlekłą niewydolność nerek, zaburzenia elektrolitowe, oporne na leczenie nadciśnienie tętnicze, przygotowuje i prowadzi dializy u pacjentów.

Pokaż się u nefrologa jeżeli masz długotrwające nadciśnienie tętnicze, rozpoznaną cukrzycę, stwierdzono u Ciebie podwyższone wartości kreatyniny, azotu mocznika, stwierdzono w badaniu ogólnym moczu białkomocz, krwinkomocz, lub obserwujesz u siebie obrzęki i zmniejszoną ilość wydalanego moczu. Lekarz nefrolog jest wysoko wyspecjalizowanym lekarzem internistą.

Urolog skupia się na całym układzie moczowym i płciowym. Urolog chociaż prowadzi często leczenie farmakologiczne i wykonuje USG układu moczowego, to jest również chirurgiem i przeprowadza operacje zarówno otwarte, jak i laparoskopowe, czy endoskopowe. Jego pracę można podzielić na kilka działów.

W onkologii zajmuje się przede wszystkim badaniami przesiewowymi, diagnostyką i leczeniem nowotworów prostaty, nerek, nadnerczy, moczowodów, pęcherza moczowego, jąder i prącia. W części czynnościowej leczy zaburzenia oddawania moczu – zarówno pod postacią osłabionego strumienia moczu, zbyt częstego oddawania moczu w ciągu dnia i nocy jak i nietrzymania moczu zarówno u mężczyzn jak i u kobiet. Urolog zajmuje się kompleksowym rozpoznawaniem i leczeniem kamicy nerkowej, jak i kolki nerkowej (objawiającej się bólem w okolicy lędźwiowej). Do urologa warto też udać się w przypadku objawów zakażenia układu moczowego, jąder, prostaty, pogorszonej potencji, czy innych zaburzeń związanych z narządami płciowymi męskimi.

Nefrolog i Urolog ściśle współpracują przy leczeniu wielu z powyższych chorób, uzupełniając się wzajemnie.

Facebook Medica Centrum Chodzież YouTube Medica Centrum Chodzież