Kwas hialuronowy

4 września 2019

Kwas hialuronowy
Jest to związek organiczny, polisacharyd, naturalnie występujący we wszystkich organizmach i przez nie wytwarzany. Jedną z właściwości kwasu hialuronowego jest higroskopijność – zdolność do wiązania wody. Jest on składnikiem macierzy międzykomórkowej skóry właściwej oraz płynu stawowego, który zmniejsza tarcie w stawach. Kwas hialuronowy nadaje naszej skórze sprężystości, a maź stawową czyni bardziej lepką. Im starsi jesteśmy, tym mniej kwasu wytwarza nasz organizm. Stąd biorą się na naszej skórze zmarszczki, a także choroby stawów i związane z nimi problemy z poruszaniem.

Działanie kwasu hialuronowego
Kwas hialuronowy daje pozytywne rezultaty i jest bezpieczny dla zdrowia, ponieważ występuje naturalnie w organizmie człowieka. We współczesnej ortopedii, wykorzystuje się go dzięki roli, jaką pełni on w zapewnianiu stawom sprawności. Kwas hialuronowy smaruje powierzchnie stawowe, regeneruje chrząstkę stawową, przez co ułatwia ruch, a także chroni przed urazami mechanicznymi.

Dla kogo kwas hialuronowy?
Zastrzyki z kwasu hialuronowego w kolano są coraz częściej podawane osobom młodym, które nie ukończyły jeszcze trzydziestego roku życia, a ich stawy nie funkcjonują tak, jak powinny. Tego typu preparaty sprawiają, że chrząstka zostaje odżywiona, dolegliwości bólowe ustępują, a co za tym idzie, pacjent ma możliwość szybkiego powrotu do zdrowia.

U osób powyżej sześćdziesiątego roku życia preparaty w formie zastrzyków pozwalają znacząco zmniejszyć ból, a także zwiększyć zakres ruchomości w stawie. Tego typu metoda leczenia w wielu przypadkach, stanowi bardzo często jedyny bezoperacyjny sposób na poprawę funkcjonowania w kolejce osób oczekujących na zabieg operacyjnego usunięcia chorobowego fragmentu stawu.

* Photo: Designed by jcomp (www.freepik.com)