Ból pleców ..

25 lipca 2019

Ból pleców ..

Ponad 80 % Polaków w ciągu swojego życia doświadcza bólu pleców. Najczęściej jest on efektem przeciążenia mięśni i struktur tkankowo-stawowych – wtedy pomoże fizjoterapeuta. Istnieją jednak schorzenia, które wymagają głębszej diagnostyki i w takich przypadkach wizyta u ortopedy bądź neurologa będzie niezbędna.

• Kiedy do lekarza ortopedy?

Kiedy ból kręgosłupa utrzymuje się minimum kilkanaście dni. Jest bólem ostrym bądź przewlekłym, który utrudnia codziennie funkcjonowanie. Lekarz w pierwszej kolejności zbierze szczegółowy wywiad oraz zwróci uwagę na postawę pacjenta. Następnie pokieruje go dalej, często na rehabilitację. Zastosuje odpowiednią farmakoterapię – przeciwbólową, przeciwzapalną lub zmniejszającą napięcia mięśniowe. Jeśli będą wskazania do dalszej diagnostyki – zleci dodatkowe badania, takie jak rezonans magnetyczny czy RTG.

• Kiedy do lekarza neurologa?

Kiedy problemy z kręgosłupem wiążą się z objawami ze stromy układu nerwowego. Zaawansowana dyskopatia np. może doprowadzić do ucisku na struktury nerwowe, czego konsekwencją będzie rwa kulszowa bądź ramienna. Neurolog jest w stanie stwierdzić w jakim stopniu nerw jest uszkodzony, i zadecydować czy potrzebna jest farmakoterapia, rehabilitacja czy leczenie chirurgiczne.

• Kiedy do fizjoterapeuty?

Większość czasu spędzamy w pozycji siedzącej, nie uprawiamy sportu, wolimy jeździć samochodami niż spacerować, posiadamy źle dobrane materace itd. Wszystko to, doprowadza powoli nasze mięśnie do przeciążenia. W tedy, warto skierować swoje kroki do fizjoterapeuty, który po zebraniu dokładnego wywiadu – zidentyfikuje ból, pomoże doraźnie go uśmierzyć oraz nauczy nowych, zdrowych nawyków, tak by zapobiegać jego powstawaniu.

Często w leczeniu bólów pleców potrzebna jest zintegrowana pomoc wszystkich wymienionych specjalistów. Jedno jest pewne – bólu pleców nie należy bagatelizować.